مقدمه

افزودنی ها به موادی گفته می شوند که به طور فیزیکی در ماتریس پلیمرپراکنده شده بدون اینکه بر ساختار مولکولی پلیمر اثر داشته باشند. مواد شبکه کننده و کاتالیزورها که به رزین های گرما سخت اضافه می شوند از تعریف فوق استثنا هستند. حضور این مواد در پلیمر ها با توجه به نقش آنها موجب تغییر و یا اصلاح برخی از خواص پلیمر می گردند.

در این بخش منظور از افزودنی پلیمری است که با مواد شیمیایی خاصی ترکیب شده و وظیفه حمل آن به داخل بستر پلیمر و استفاده آسان آن را دارد. استفاده از افزودنی ها به این شکل باعث می شود تا تمامی صنایع بتوانند از افزودنی ها به سادگی در فرآیند تولید استفاده نمایند.

افزودنی های رنگی

همان طور که مشخص است تولید پلیمر ها توسط پتروشیمی ها عموما به صورت بی رنگ صورت می پذیرد و برای تولید محصولات رنگی نیاز است تا از افزودنی های رنگی استفاده شود. افزودنی های رنگی ترکیبی غلیظ از پلیمر حامل و پودر رنگ مورد نظر و افزودنی های دیگر هستند. تولید کنندگان نهایی با اضافه کردن درصد کمی از این افزودنی غلیظ شده به محصول نهایی خود رنگ مورد نظر را اعمال می کنند. چند نکته مهم در این زمینه حایز اهمیت است.

انتخاب پودر رنگ مناسب

تولید کننده افزودنی رنگی باید بداند هر پودر رنگی برای تمامی صنایع قابل استفاده نیست و رنگ مورد نظر باید مناسب صنعت پلاستیک باشد. مقاومت دمایی مناسب وقدرت فرآیند پذیری و پخش شوندگی مناسب از خصوصیاتی است که باید در مورد پودر رنگ مد نظر قرار گیرد.

پخش شدگی مناسب

پودر رنگ نیز مانند دیگر افزودنی ها اگر به صورت مناسب پخش نشود نه تنها رنگ و پوشش مناسبی نخواهد داشت، بلکه با ایجاد رگه و دانه می تواند موجب از بین رفتن کیفیت ظاهری و حتی خواص مکانیکی محصول نهایی شود.

انتخاب پایه پلیمری مناسب

انتخاب پایه پلیمری برای تولید افزودنی های رنگی نیز از ضرورت ویژه ای برخوردار است زیرا این پایه حمل کننده وظیفه دارد تا پودر رنگ را به تمام نقاط محصول مورد نظر برساند. علاوه بر این ناسازگاری پایه انتخاب شده می تواند موجب کاهش کیفیت محصول تولید شده شود. انتخاب پایه نامناسب می تواند موجب عدم پخش شوندگی پودر درون خود افزودنی نیز شود.

افزودنی های رنگی به صورت عمومی به سه دسته رنگ های پوششی و غیرپوششی ورنگ های هوشمند تقسیم می شوند که هر کدام از دسته های زیر خود به چندین زیر مجموعه تقسیم بندی شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *